Blog

2017-12-11

„Sport és TITANIC” avagy a múltszázad óceánjáróinak edzőtermei

Ahogy már megismerhettetek, a motiválás, a sport iránti szeretet, és az egészséges életvitel a mozgatórugóim. Szeretek érdekes dolgokról írni. Így esett választásom a múltra, ráadásul a 19. század elejére. Pontosan 1911. május. 31. re.   Mi volt ekkor? Nos, egy gyönyörű, és korának fényesen csillogó ikonját bocsátották vízre… a TITANIC-ot. Innen már mindenki ismeri a tragikus történetét.

Volt szerencsém az itthon lévő Titanic kiállításra is ellátogatni, ahol ledöbbentem, mert olyan dolgokat tudtam meg a hajóról, amiket sosem hallottam ez idáig. Így úgy döntöttem, utánakeresek és megírom nektek, ne csak nekem legyen érdekesség.

Pár adat a hajóról:
Hossz: 269 m ( viszonyításképp az Eifel torony 300 m magas)

Súly: 52 310 tonna

Korának legnagyobb óceánjárójának szánták, és rengeteg akkor forradalmian új technikát építettek bele. Ebben az időben nagyon közkedvelt volt a hajózás, és Amerika tőlünk Európából ezekkel a hajókkal 5 nap alatt elérhetővé vált. Ellenben a bekorlátozott mozgástér, sokaknak problémát okozott, ezért a Titanic-ba sok újdonságot építettek.
De hogy jön ide a sport? Mi a köze egy 1911 es hajónak és a testmozgásnak?

Amit szerintem kevesen tudunk, tudtunk, hogy volt rajta úszómedence, törökfürdő, tornaterem, squashpálya !  Ezekkel a szolgáltatásokkal próbálták az első osztály „szenvedését enyhíteni”

Medencéje fűtött tenger vízzel volt töltve, méretei:
hossza: 9m
szélessége: közel 4.5 méter
Belépő ellenében lehetett igénybe venni kizárólag az első osztály utasainak. A török fürdővel együtt 1dollárért, vagy 25 centért csak a medencét lehetett használni. Délelőtt 10-től délután 1 ig a hölgyek, délután 2 től 6 ig a férfiak vehették igénybe. Este 6 és 9 közt a férfiaknak ingyenes volt a használata.

 

Edzés után az utasok gyakran lazították izmaikat a marokkói csempével, valamint a falakat és ablakokat borító egyiptomi csipkével díszített Török fürdőben, ahol:
Volt gőzfürdő, szauna, tepidárium, és samponozó szoba.  A belépő ára tartalmazta a fürdőruhát.

A fotókon a felfűtött pihenőszoba látható.

4.2.3

Squash pálya:
0.5 dollárba került a lefoglalása, szintén csak az első osztály vehette igénybe

És akkor az én személyes kedvencem a Tornaterem, az ős konditerem következik:
A felszereléshez tartozott 2 evezőgép, 2 szobakerékpár, egy lovagló gép, valamint egy törzsfordítást végző gép (amelyet elektromos tevének is hívtak) Hát és has masszírozó gépeket is használni lehetett. De voltak kézi súlyzók, boxzsák, és párhuzamos rudak is.

A szobabiciklik pl. hatalmas „kijelzőt” mérő órát kaptak, amin a megtett távolságot lehetett követni! Íme, egy kép 1912-ből ahol épp 2 utas ül rajtuk.
Sok fotó nem maradt fenn sajnos a többi eszközről, így ezeket másik ebből a korból származó hajókról szedegettem össze. Tehát a következő képek már nem a Titanic-ról vannak, de hogy könnyebb legyen elképzelni a korabeli hangulatot, és gépparkot, szerintem megéri megnézni.
1911.feb.21. Megszokott mindennapos ruházatban edzenek a The Cunard line társaság, RMS Franconia hajóján

 

  1. Utasok edzenek a The Cunard cruise társaság Franconia hajóján, amit egy tengeralattjáró süllyesztett el 1916-ban.

Itt van egy korabeli kép 1922-ből egy másik hajóról, a Homeric Liner-ről ahol szintén olyan biciklik vannak, amik mérik a megtett távolságot.

Elektromos lovagló gép. 1920-as évek közepe, egy vendég használja a gépet az SS Bermuda edzőtermében.

1930 edzőterem a Victoria Motorship-en

1930 edzőterem a The Neptunia Transatlantic hajón.

 

 

1930 Egy hölgy tornázik az edzőteremben az S. S. Bremen óceánjárón

1930 A Viktória hajón

 

1930 az első osztály részére fenntartott edzőterem a  Liner Vulcania hajón.

 

1931 December. Utasok a Canadian Pacific hajón élvezik a mozgás adta örömöt.

1932 a Queen Mary hajóra 2 munkás épp felszereli a megtett távolságot mérő bicikliket.

1931 utasok a Canadian Pacific utasszállítón a lovagló géphez kapnak segítséget.

Röviden és tömören ennyit tudtam írni a múltról, és az akkori testedzésekről. Akkoriban az effajta testedzés csak az első osztály kiváltsága volt. Több mint 100 év eltelte után azt kell mondanom, hogy szerencsénkre már nem csak a felső 10.000 edzhet, hanem szinte bárki, akinek kedve úgy tartja. Remélem tetszett a cikk.
Ha igen, kérlek, oszd meg, hogy máshoz is eljuthasson. Köszönöm

Uncategorized @hu , , , , ,
About Kiss Gergely
SWITCH THE LANGUAGE